Zajecia aac

Kinga nie mówi, ale chce się komunikować, dlatego raz w tygodniu ma dodatkowe zajęcia alternatywnej komunikacji. Alternatywna komunikacja to porozumiewanie się bez użycia mowy. Kinga wykorzystuje kilka gestów Makatonu. Nie nastawiamy się jednak bardzo na tę metodę komunikacji ponieważ dorosły, do którego Kinga się zwróci także musi je znać niestety nawet w szkole specjalnej, w której Kinga się uczy nie wszyscy nauczyciele je znają.

Inną formą alternatywnej komunikacji są PECS-y, które wykorzystywaliśmy na początku nauki komunikacji. Jednak w związku z tym, że Kinga już w przedszkolu uczyła się czytać globalnie, a rozpoczynając naukę w szkole umiała czytać całe zdania, postanowiliśmy wykorzystać tą umiejętność w komunikacji. Stworzyliśmy karteczki z wyrazami, które Kinga zaczęła wykorzystywać do wyrażenia swoich potrzeb. Początkowo Kinga używała pojedynczych wyrazów, później zaczęliśmy ją uczyć układania całych zdań.

Następną formą komunikacji, z której Kinga uczy się korzystać jest specjalny program “Mówik”. Jest to program na tablet, dzięki któremu można tworzyć tablice komunikacyjne, a program zamienia tekst na mowę.

Copyright 2021r.
wykonanie domenafirmy.pl